Return to Main Pagewalidphares.com

Join email List | Appearance Schedule | Publications | Contact Us 

Last Updated: Aug 14, 2018 - 4:43:16 AM 
           

Home 
CV
Op Eds
Articles
Interviews
Books
     Reviews of Books
     Future Jihad Web Site
     The War of Ideas Web Site
     The Confrontation
     The Coming Revolution
     Lost Spring Site
     The Choice
Printed Media
     Interviews
     Quoted
Radio
TV
Lectures
Walid Phares Blog
Phares in Spanish
Phares in French
Phares in Arabic
Academic
     Florida Atlantic University Teaching
     Lifelong Learning Society Teaching
Slavic Media
German
Portuguese
Videos
Italian
Kurdish
Asia
Romney for President 2012
Donald Trump 2016Slavic Media

Phares interview in Czech Aktualne: "Nešlo o náhodný únos, řekl o Češkách expert na džihád"
By Dr Walid Phares
Nov 11, 2013 - 4:53:00 AM

Email this article
 Printer friendly page

Rozhovor Insideru - Nevypadá to, že únosci Češek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové chtějí jen peníze, soudí po analýzách dvou videozáznamů, které se objevily na internetu, expert na terorismus a džihádistické skupiny Walid Phares.

[ Visit Website ]

Nešlo o náhodný únos, řekl o Češkách expert na džihád

Martin Novák
06:05 | 8.11.2013
Martin Novák


Komentáře: 171
Expert na terorismus a džihádistické skupiny Walid Phares

Expert na terorismus Walid PharesZdroj: Aktuálně.czvětší obrázek »

•Rozhovor byl pořízen pro deník Insider, který jej otiskl v předchozích dnech.
• Aktuálně.cz, které je sesterskou redakcí Insideru, jej list poskytl v plném rozsahu.Rozhovor Insideru - Nevypadá to, že únosci Češek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové chtějí jen peníze, soudí po analýzách dvou videozáznamů, které se objevily na internetu, expert na terorismus a džihádistické skupiny Walid Phares.

Američan libanonského původu je uznávaným analytikem a poradcem několika členů Kongresu USA pro otázky terorismu. Často vystupuje na dané téma v amerických televizích a publikuje komentáře v deníku Wall Street Journal. Je autorem knih Džihád budoucnosti nebo Válka idejí: Džihádismus proti demokracii.

Na žádost deníku Insider, který je sesterským listem Aktuálně.cz, prostudoval jak první video, na kterém české ženy hovoří o propuštění Pákistánky Afíji Sidikkíové z amerického vězení, tak i čerstvý záznam, kde Češky prosí vládu o pomoc a stěžují si na svůj špatný zdravotní stav.

"Vypadá to, že případ přesahuje náhodný únos dvou mladých žen, které cestovaly po špatné trase. Řekl bych, že únosci nebo jejich ochránci usilují o dosažení nějakého specifického cíle, kterého je ale těžké dosáhnout. Otázkou je, zda může být při jednáních dosaženo druhého, méně složitého cíle, který by vedl k propuštění žen," říká Walid Phares v rozhovoru pro deník Insider.

Informace z videozáznamu o špatném zdravotním stavu jedné ze zadržených je podle něj jasným vzkazem, že jednání by měla rychle k něčemu vést."Čtěte také
Video: Dívky unesené v Pákistánu znovu promluvily»
Zeman: Víme, kde jsou unesené Češky, vyjednáváme»
Insider: Můžeme ze zveřejněných videozáznamů usuzovat, že únos českých žen je skutečně politicky či politicko-nábožensky motivován?

Walid Phares: Na tuto otázku nelze dát jednoznačnou odpověď. Ale některé odpovědi jsou pravděpodobnější než jiné. Nedomnívám se, že jde o akci únosců, kteří jen používají džihádistickou nálepku a tvrdí, že usilují o propuštění Siddikíové, zatímco jim ve skutečnosti jde jen o peníze. Pokud by tomu tak bylo, pravděpodobně by věc už byla vyřešena. Proto si myslím, že verze o únosu za účelem získat jen výkupné je méně pravděpodobná.

(Siddikíová byla odsouzena v USA k 86 letům vězení za střelbu na americké vojáky. Podle FBI dříve pomáhala Al-Káidě, zatčena byla v Afghánistánu - pozn. red.)

Bylo to už hodně zpolitizováno na to, aby šlo jenom o peníze. A kdyby šlo jen o nějaký zločinecký gang, pákistánské úřady nebo Tálibán by jeho členy už dávno našly.

Je ale otázkou, zda je možné, aby malý gang, operující sám o sobě, provedl takovouto akci, aniž by byl spojen s někým mocnějším, kdo mu poskytuje ochranu.

Síly, které takovou ochranu takovým únoscům mohou poskytnout, jsou buď džihádisté, nebo jde o některou ze skupin kontrolovaných velmi vlivnými osobami v Pákistánu.

Vylučujete tedy, že by únosci vůbec nemuseli patřit k nějaké organizované skupině nebo hnutí?

Mohu se mýlit, ale považuji prostě za méně pravděpodobné, že jde o něco takového, nebo o nějaký malý gang. Taková skupina by nešla do něčeho tak viditelného a vysoce politického. A věděla by, že vládní síly je najdou.

I kdyby to byla nějaká malá džihádistická skupinka, která není součástí Tálibánu nebo Hakkáního sítě, příslušníci těchto větších džihádistických seskupení by je našli. Tálibán by nikomu malému nedovolil, aby si hrál na velkého hráče a používal při tom podstatná hesla a džihádistický typ videozáznamů.

(Hakkáního síť tvoří příznivci Džaláluddína Hakkáního, veterána džihádu proti sovětské armádě v Afghánistánu v osmdesátých letech. Síť působí na afghánsko-pákistánském pomezí - pozn. red.)

Čili únosci buď operují pod ochranou a se souhlasem vlivnějších a důležitějších džihádistů, kteří mohou kdykoliv popřít své spojení s únosem, anebo jsou součástí rozsáhlejší operace zaměřené na osvobození Siddikíové.Přijaly extremistické skupiny, jako je Tálibán, oficiální strategii zajmout a držet jako rukojmí co nejvíce cizinců?

To si nemyslím. Jinak by při různých příležitostech mohly zajmout stovky cizinců různých národností. Únos českých žen byl zřejmě proveden po důkladném monitorování a s dostatkem informací. Tedy ve spolupráci s někým, kdo měl informace o dvou mladých ženách cestujících do Indie. Byly vybrány mezi mnoha dalšími možnostmi jako snadná oběť.

Otázkou je, proč zrovna Češky? Možné odpovědi jsou dvě. Buď byly vybrány víceméně náhodně jako jedna z národností Evropské unie a člena NATO, anebo organizátoři únosu kalkulovali s tím, že Česká republika může vyvinout nějaký tlak na Spojené státy.

Mají vůbec pákistánská vláda a ozbrojené složky pákistánského státu pod kontrolou zemi s výjimkou velkých měst?

Přijde na to. Kontroluje pákistánská armáda a policie všechny provincie? To samozřejmě ne. Je jasné, že velké kusy území, dokonce celé provincie, jsou mimo jakýkoliv vládní vliv. I ve městech může dojít k únosům. Otázkou je, zda pákistánská zpravodajská služba může oběti únosů v zemi najít. Zda má tolik kontaktů a spojení, aby je osvobodila. Pákistánská služba je samozřejmě velmi silná a má hustou síť i v sousedních zemích, především v Afghánistánu. Ale jestli opravdu chce všechny své zdroje nasazovat a využívat, to opravdu nevím.

© Copyright 2003-2018 by walidphares.com

Top of Page

Slavic Media
Recent Headlines
Phares interview in Czech Aktualne: "Nešlo o náhodný únos, řekl o Češkách expert na džihád"
Phares to Russian Rosbalt Magazine: "al Qaeda wants Islamist states, with or without Mideast uprisings"
Walid Phares interview in Polish Policy Journal Nowe Panstwo "IHAD JAK JOGA"
Phares to Slovak News Agency: "Európsku verejnosť treba naučiť rozlišovať medzi islamom a ideológiou"